Helyünk a nagyvilágban

Bevezető

1.) Mi is ez az egész?

Az utóbbi időben sok bírálat érte az önkormányzatot a kommunikáció hiánya miatt. Sokan kifogásolták, hogy nem tudják milyen munkát végeznek községünkben a közhasznú munkások, nem látják őket az utcákon, nem értik, egyáltalán minek is alkalmazzuk őket ?drága pénzen?.

Polgármester úr engem bízott meg azzal, hogy amolyan ?önkormányzati szóvivőként? tájékoztassam a lakosságot a Bagfalu honlapunk (és időnként a Bagi Hírlap) segítségével az aktuálisan futó munkákról, hírekről, fontosabb eseményekről, melyben valamilyen szerepet játszottak a nálunk dolgozó közhasznú munkások.

Megpróbálok ennek a feladatnak a továbbiakban a legjobb tudásom szerint eleget tenni.

2.) Pár szó a közhasznú munkásokról

A kiírt, és megnyert pályázat szabályozza, hogy hány közhasznú munkást foglalkoztathatunk, és milyen bérért.

Jelen pillanatban 3 fő 8 órás közhasznú munkásunk van, 78 ezer forint bruttó bérért, akik mindegyike a hivatalban tevékenykedik (1 fő a pénzügyön, 2 fő állandó karbantartó-segédmunkásnak felvéve).

Mellettük 27 fő 4 órás közhasznúst foglalkoztatunk, 39 ezer forintos bruttó (!) bérért, akik közül 1 az iskolában, 1 az óvodában, 1 a sportpályán dolgozik, a többi pedig a hivatal állományába tartozik.

A 4 órás munkások négy hónapra kerültek alkalmazásra, a 8 órásakat egész évre alkalmazzuk.

Csak érdekességként: több, mint 150-en jelentkeztek az első turnusba, közülük kellett kiválasztani azokat, akiket alkalmazni fogunk.

A 4 órás közhasznú munkások bér- és járulékköltségeinek kevesebb, mint 5%-a terheli az önkormányzatot, a 8 órások költségeinek kevesebb, mint 20%-a. A többit az állam fizeti.

A fenti létszámmal kell megoldanunk az egész falu takarítását, szemétszedését, fűnyírását, és a rengeteg, mind a hivatalnál, mind a közintézményeknél (iskola, óvoda, kultúrház, orvosi rendelő, stb.) felmerülő napi feladatokat. Ezen többi (tehát ami nem a mindennapi fűnyírási és szemétszedési feladat) tevékenységből próbálok majd összeszedni időnként egy-egy csokornyit.

3.) Pár rövid, záró gondolat

Mindenki, aki bírálja, vagy bírálni akarja a közhasznú munkásaink tevékenységét, gondolkozzon el azon, hogy vajon ő 39 ezer forint bruttó bérért vállalná-e azt, hogy télen hétköznap-hétvégén, vagy akár Karácsony szent napján is havat takarítson, esetleg nyáron a tűző napon az árokban növő füvet, gazt kaszálja, vagy más után szedje össze a falu szemetét. Amennyiben a válasza határozott, lelkes IGEN, akkor szeretettel várjuk jelentkezését a hivatalban.

A közhasznú munkások is emberek. Nekik is van családjuk, saját gondjuk-bajuk, ők is ugyan úgy lehetnek betegek, mint bárki más. Sokuknak tanult szakmája van, melyet valamilyen ok miatt (gazdasági válság miatti leépítés, baleset, családi állapot, vagy ? mondjuk ki nyíltan ? csak azért mert cigány származású) elveszített. A legtöbben akarnak, és tudnak is dolgozni, és akár tetszik, akár nem, tevékenységükkel sokmilliós megtakarítást érnek el községünknek.

Sajnos jelen pillanatban az a helyzet, hogy ha az önkormányzat nem alkalmazná őket, máshol nem igen találnának maguknak munkát. Ekkor pedig néhányuk biztosan valamilyen más, nem legális kereset után kellene nézzen? hagy ne ragozzam tovább.

Lehet, hogy lehetne jobban csinálni, lehetne másként csinálni: építő jellegű kritikákat szívesen fogadunk. Ugyanakkor mi is azon vagyunk, hogy a falunk ne merüljön el a gazba és szemétbe, azt valamilyen módon rendbe-, működőképes állapotba tartsuk, hogy a bagi emberek megfelelő körülmények között tudjanak itt élni.

Köszönöm, ha elolvasták gondolataimat!

Bag Wiki

Ország  Magyarország
Régió Közép-Magyarország
Megye Pest
Járás Aszódi
Jogállás nagyközség
Polgármester Palya Zoltán (független)
Irányítószám 2191
Körzethívószám 28

 

Véletlen kép a galériából

falunap__20160312_1097548094.jpg
Weboldalunk sütiket (cookie) használ működése folyamán, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassa Önnek. A sütik használatát bármikor letilthatja! Bővebb információkat erről Adatkezelési tájékoztatónkban olvashat.
Bővebb információ Ok Letiltom